Warsztaty


Na terenie gospodarstwa edukacyjnego Niezłe Ziółka organizowane są zajęcia dla grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli jak i rodzin z dziećmi.

Pierwsza wycieczka?



Jeśli chcecie zorganizować pierwsze warsztaty w naszym gospodarstwie, to warto przede wszystkim poznać naszą zagrodę i zajrzeć do wszystkich zakamarków.

A co dla Was przygotowaliśmy?
Wizyta w gospodarstwie to poznanie świata roślin i zwierząt oraz odkrycie magicznej symbiozy z życiem ludzi. Przygodę w Niezłych Ziółkach rozpoczynamy od pokazowego ogródka ziołowego, przechodzimy przez zakątek dla owadów pożytecznych, zaglądniemy do winnicy, a dalej alejką drzewek i krzewów owocowych dochodzimy do pokazowego tunelu foliowego, dowiemy się jak uprawia się zioła, warzywa. W terenowej pracowni warsztatowej zamienimy Was w ogrodników. Każdy uczestnik warsztatów zabierze do domu doniczkę z zasiana lub zasadzoną rośliną. Materiały zielne zbadamy również w skali makro pod binokularami. Zgłębimy tajniki życia zwierząt, zajrzymy do narzędziowni, izby strojów i przedmiotów codziennego użytku z ubiegłej epoki.

Warsztat dostosowany jest do uczestników w każdym wieku.

Zobacz więcej... 



Kolejne wizyty...
Tematy do wyboru



Zwierzęta zawsze wzbudzają wiele emocji, podczas warsztatów zgłębimy wiedzę na ich temat. W gospodarstwie spotkamy owieczki i baranka, kózki, kury, kaczki, króliki, przepiórki oraz psa. Nie zabraknie też tych dziko żyjących: ptaków, pszczół, biedronki i wielu innych. Warsztaty organizujemy o każdej porze roku, a tematy przewodnie są ściśle dopasowane do rytmu przyrody. Odpowiemy na wiele pytań dotyczących fascynującego życia zwierząt. M.in.: Gdzie mieszkają zwierzęta? Co jedzą? Gdzie śpią? Czym różni się siano od słomy? Jak długo kura wysiaduje jajka? Ile jest króliczków z jednego miotu? Każde dziecko zabiera ze sobą własnoręcznie ozdobione zwierzątko na podstawia przygotowanego szablonu ze sklejki.

Zobacz więcej...




Zioła… to temat rzeka… podczas tych warsztatów zabierzemy Was na piękną, pachnącą i smaczną przygodę. Te wspaniałe rośliny będziemy poznawać wszystkimi zmysłami. Poznamy ich zapach, który przez dotyk przeniesiemy na nasze dłonie. Zasmakujemy pysznej herbatki melisowej, wykonamy sól ziołową oraz zrobimy zapasy na zimę, czyli każdy uczestnik warsztatów zabierze ze sobą porcję soli oraz mały zapas ciętych ziół.




Świat przyrody można poznawać na wiele sposobów, poznany można zbadać i poddać głębszej obserwacji. Początkowo w pierwszej części warsztatu własnym okiem, przez dotyk, smak, z lupą w ręce, miernikiem PH gleby. W drugiej części warsztatu zamienimy się w małych biologów i przy profesjonalnym sprzęcie, za pomocą binokularów zobaczymy fragmenty przyrody w skali makro. Dowiemy się jaka jest budowa rośliny, dlaczego pokrzywa parzy, dlaczego nasze nosy są żółte kiedy z bliska powąchamy kwiaty. Warsztaty poprowadzi edukatorka z wykształceniem biologicznym.

Zobacz więcej...





W programie warsztatów:
O ŚLĄSKIM STROJU
  • Pogadanka o stroju śląskim połączona z opisem poszczególnych elementów stroju: kiecka, zopaska, jakla…
  • Co to jest byfyj? I co w sobie skrywał?
  • Co było we szranku?
  • A jak się prało i biglowało?
Na powyższe i wiele innych pytań odpowiemy podczas warsztatu regionalnego.

A PONADTO:
• Popularne śląskie pieśniczki - konkurs... "śląsko nutka” - przygrywka na akordeonie - dzieci włączają się do wspólnego śpiewania piosenek.
• Wieniec adwentowy - symbolika 4 świec zbliżająca nas do Bożego Narodzenia.
Gospodyni wykonuje wieniec adwentowy dla grupy.

Zobacz więcej...




O choinka! Jakie to drzewko? Sosna, świerk, modrzew, jodła? Które z wymienionych gatunków będą ozdobą naszych domów w okresie świątecznym? Nauczymy się rozpoznawać poszczególne drzewka przekładając w rękach gałązki, które będą częścią kolejnym etapu warsztatu. Każdy uczestnik poczuje się jak prawdziwy florysta, efekt swojej twórczej pracy będzie mógł zabrać ze sobą do domu. Taka własnoręcznie wykonana ozdoba - stroik umili świąteczny czas, zarówno wyglądem jak i pięknym zapachem lasu.

Zobacz więcej...



Od Świąt Bożego Narodzenia przez cały styczeń zapraszamy na kolędowanie do Niezłych Ziółek grupy zorganizowane ze szkół i przedszkoli oraz rodziny z dziećmi. Stworzyliśmy Żywą Miniszopkę, a w niej: drewniane figury Świętej Rodziny oraz zwierzęta: owce, baranek, kozy, kaczki, króliczki i kury. Możliwość bezpośredniego obcowania ze światem zwierząt, wspólne kolędowanie pod dużą altaną, ognisko z pieczeniem kiełbasek, gorąca kawa i herbata umilą magiczny czas okresu Bożonarodzeniowego.

Zobacz więcej...